X
 17.09.2019 Технологија

Еквадор: На интернет протекоа личните податоци на речиси 20 милиони граѓани

Еквадорската влада го истражува случајот со објавувањето на личните податоци на милиони граѓани на интернет, ситуација која ја оценија како „многу деликатна“.

Според властите, податоците биле добиени од приватна компанија за време на поранешниот претседател Рафаел Кореа, кој управуваше со земјата од 2007 до 2017 година.

- Тоа е многу деликатна ситуација, повод за голема загриженост за целата влада и за земјата - изјави на прес-конференција министерката за внатрешни работи Марија Паула Ромо.

Фирмата за информатичка безбедност „VpnMentor“ на својот веб-портал објави дека открила лични податоци на околу 20 милиони лица, повеќето од Еквадор, кој има население од 17,3 милиони луѓе. Податоците се наоѓале на незаштитен сервер во американската држава Мајами, сопственост на еквадорската фирма „Новаестрат“. Податоците произлегуваат од различни места, вклучително и од регистри на еквадорската влада, компанија за автомобили и две банки.

Еквадор нема закон за заштита на личните податоци.

Според министерот за телекомуникации Андрес Мичелена, податоците биле собрани од приватна фирма во власта на претходниот претседател Кореа. Тој дополни дека во случајот се вмешани вработени во националниот информатички систем.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија