X
 19.01.2018 Култура

Најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании во светот


Авион во лет
(Фото: Thinkstock)


Летањето никогаш не било побезбедно – 2017 беше година со најмал број авионски несреќи. Зголемувањето на безбедноста стана врвен приоритет во воздушниот сообраќај, а за тоа секако се заслужни и авиокомпаниите.

Airlineratings.com од 2013 година следи повеќе од 400 авиокомпании во светот и ги рангира согласно нивните годишни извештаи за безбедност. Првите дваесет компании од листата се сметаат за „одлични и водечки компании во поглед на авиобезбедноста и иновациите“.

Компаниите што се најдоа на овој угледен список годинава, наредни по абецеден ред, се следниве:

•    Air New Zealand
•    Alaska Airlines
•    All Nippon Airways
•    British Airways
•    Cathay Pacific Airways
•    Emirates
•    Etihad Airways
•    EVA Air
•    Finnair
•    Hawaiian Airlines
•    Japan Airlines
•    KLM
•    Lufthansa
•    Qantas
•    Royal Jordanian Airlines
•    Scandinavian Airline System
•    Singapore Airlines
•    Swiss
•    Virgin Atlantic
•    Virgin Australia

Потенцирано е дека „Квантас“ е фантастична авиокомпанија затоа што за речиси 100 години, колку што работи, до денес немала ниту една несреќа со жртви, додека, кога станува збор за безбедноста, благодарение на своите иновации, е лидер на пазарот.

Исто така, објавена е и листата со најмалку безбедни компании, кои од можните седум, за безбедност добиле само по една ѕвездичка. Ова се тие компании:

•    Air Koryo
•    Bluewing Airlines
•    Buddha Air
•    Nepal Airlines
•    Tara Air
•    Trigana Air Service
•    Yeti Airlines
Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура