X
 28.01.2018 Технологија

3Д-тетоважи за следење на здравјето што содржат бактерии

Често се дискутира на темата дали тетоважите се безопасни или, пак, може да доведат до различни компликации и состојби на кожата. Тетоважите се применувале уште од далечното минато, кога претставувале одредена симболика или ритуал во некои заедници.


Денес, сè почесто гледаме луѓе со различни тетоважи на своето тело, а особено може да се забележат кај познатите личности. Со денешната технологија исцртувањето и украсувањето на телото веќе преминува во уметност.

Но, дали сте чуле за 3Д-печатена тетоважа за мониторинг на здравјето, која е направена со бактериско мастило? Иако звучи чудно, во следното видео ќе погледнете дека ваквата тетоважа е всушност поздрава за вашето тело.

Подготвил: М.П.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија