X
 19.02.2018 Уметност

Неверојатно реалистични скулптури од модерен „Микеланџело“

skulpturi
Фото: Jago.art

Џаго Џакопо Кардиљо е неверојатен самоук скулптор од Италија кој преобразува мермер и камен во сложени реалистични парчиња, освојувајќи илјадници луѓе со својот талент.

Уште како дете Џакопо бил фасциниран од еден од најголемите уметници во светот - Микеланџело. Тој сонувал да стане негов современ еквивалент - може да се каже дека оди кон тоа. Неговите скулптури се екстремно детални и прецизни и тој успева да создаде парчиња што изгледаат не само реалистични, туку и лесни.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност