X
 07.02.2018 Уметност

Скулптури што ѝ пркосат на гравитацијата

скулптури

Уметноста треба да нè предизвика. Да ги предизвика нашите верувања, нашите предрасуди, па дури и нашите концепти за она што веруваме дека е можно.

Скулптурите се одличен медиум за ова затоа што им овозможуваат на уметниците да создаваат трикови за нашите очи и да си поигруваат со концептите на логиката на публиката. Оваа колекција на скулптури го прави токму тоа. Повикувајќи се на законите на гравитацијата и физиката, тие ве тераат да се запрашате - како се случи тоа? Од неверојатни подвизи до обична волшебна магија, фотографиите ќе ве изненадат.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност