X
 20.03.2018 Образование

Курс за сите што сакаат да научат клингонски

јазик
Фото: Profimedia

Клингонскиот јазик го измислил лингвистот Марк Окранд, а обожавателите на „Ѕвездени патеки“ со години ги учат неговите основи. Благодарение на добриот дух, смислата за хумор и љубовта кон култната серија, творците на апликацијата „Дуолинго“ во својот систем за учење странски јазици го воведоа и овој јазик.

„Дуолинго“ сам по себе е доста ефикасен и нуди едноставен начин на учење на основата на странските јазици, а познат е и по тоа што е почетна точка за учење на јазиците есперанто и хај валеријан (од „Игра на тронови“).

Дуолинго“ го подготвува курсот за клингонски јазик веќе три години. Голем број волонтери помогнале бидејќи го познаваат овој јазик многу подобро од авторот на апликацијата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование