X
 18.01.2022 Култура

Избор од 1983 година: Овие 20 песни ја одбележаа југословенската рок-сцена

Во соработка со „Југопапир“, хрватската веб-страница „Индекс“ дава список со песни од 1983 година, на кој се вклучени 20 песни кои ја одбележаа југословенската рок-сцена.

На листата се наоѓаат бендови како „Дивље јагоде“, „Рибља чорба“, „Азра“, „Бијело дугме“, Ватреног пољупца“ и други.

Ова е список од 1983 година и не содржи песни на големи имиња што ќе се појават до крајот на 80-тите, како „ЕКВ“, „Забрањено пушење“, „Плави оркестар“ итн.

20. Зана - „Додирни ми колена“19. Парни ваљак - „Превела ме мала жеднога преко руба“18. Леб и сол - „Абер дојде Донке“17. Бијело дугме - „Не спавај, мала моја, музика док свира“16. Смак - „Зајди зајди“15. Бијело дугме - „Шта би дао да си на мом мјесту“14. Рибља чорба - „Два динара друже“13. Тајм - „За кои живот треба да се родим“12. Ватрени пољубац - „Доктор за рокенрол“11. Азра - „А шта да радим“10. Дивље јагоде - „Мотори“9. Смак - „Улазак у харем“8. Бијело дугме - „Тако ти је, мала моја, кад љуби Босанац“7. Азра - „Одлазак у ноч“6. Бијело дугме - „Сањао сам ночас да те немам“5. Рибља чорба - „Остани џубре до краја“4. Азра - „Балкан“3. Азра - „Грација“2. Рибља чорба - „Лутка са насловне стране“


1. Дивље јагоде - „Једина моја“


Извор: 6yka.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура