X
 19.03.2021 Наука

Погледнете како Алберт Ајнштајн ја објаснува Теоријата за релативноста

Сите сме учеле за Теоријата за релативноста поставена од Алберт Ајнштајн, но веројатно не сте го слушнале како ја објаснува со свои зборови.

Теоријата била објавена во 1905 година и имала огромно влијание врз начинот на кој го истражуваме универзумот. Во теоријата се претставува познатата равенка за енергија како однос помеѓу масата и брзината на светлината (E = mc2).

Постои едно видео во кое може да го гледате физичарот како го објаснува концептот што го направил славен. Може да го видите во продолжение.


Автор: Мишел Дебчак
Извор: mentalfloss.com
Фото: Принтскрин/Youtube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука