X
 19.08.2022 Култура

Вечерва почнува фестивалот „Браќа Манаки“

Кинематограферите од светот од денеска до 26 август ќе бидат на Фестивалот „Браќа Манаки“, чие 43. издание ќе се реализира во битолскиот Центар за култура, Офицерскиот дом, киното „Манаки“ и летната тераса на КИЦ-Битола.

Свеченото отворање е закажано за вечерва, во 21 часот, во големата сала на НУ Центар за култура каде што ќе биде поставен црвениот килим за ѕвездите на фестивалот, а за публиката на големото платно ќе биде емитуван францускиот игран филм „Мајка и син“, во кој кинематограферка е Елен Луварт.

Оваа година има 14 филма во главната програма, а меѓу фаворитите за „Златна камера 300“ се филмот „Триаголник на тагата“, кој оваа година на фестивалот во Кан ја доби „Златната палма“, потоа „Алкарас“, кој премиерно беше прикажан на Берлинскиот фестивал и е добитник на главната награда „Златна мечка“,филмот „Вози ја мојата кола“ од 2021 година, кој на Канскиот фестивал лани ја доби наградата за најдобро сценарио, а потоа доби и многу други награди, меѓу кои БАФТА наградата за најдобар филм од неанглиско јазично подрачје, „Златен глобус“ и „Оскар“ за најдобар интернационален игран филм, но и филмот „Божјата рака“, кој премиерно беше прикажан во Венеција минатата година и доби „Сребрен лав“ од жирито. Во конкуренција се и два македонски филма – „Снежана умира на крајот“, македонско-кипарски филм и „Мими“, македонско-хрватско-црногорска продукција.

На вечерашното свечено отворање доаѓа Ентони Дод Ментл, добитник на „Златна камера 300“ за животно дело, а на свеченото затворање на Фестивалот ќе присуствува една од легендите на кинематографијата, Џон Метисон.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура