X
 20.01.2019 Култура

Како се менуваше изгледот на Попај во изминатите 90 години?

По повод 90-иот роденден на Попај, може да погледнеме како овој јунак се менуваше со текот на годините.

Фото: BBC

Ова е првото појавување на Попај во издание на „Њујорк Џурнал“ од 1929 година.


Фото: BBC

Кратко потоа се појави и долготрајната љубов на Попај, Олива.


Фото: BBC
Од комични стрипови, Попај во 1933 година преминува на големото платно.


Фото: BBC
Во 1935 година тој си доби и радио-шоу.


Фото: BBC
Попај е познат по неговата љубов кон спанаќот. Поради него консумацијата на спанаќ во САД се зголемила за 33 отсто. Ова е Попај од 1945 година.


Фото: BBC
Во 1980 година Робин Вилијамс го глумеше Попај во филм.


Фото: BBC
За прославата на 90-иот роденден, Попај претрпе мала промена на изгледот. Во декември минатата година беше објавен новиот изглед на Попај. Тој е најпривлечниот 90-годишник.

Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура