X
 02.01.2015 Култура

Првата филмувана верзија на "Пепелашка"

За некоја секунда ќе имате можност да ја гледате, веројатно, првата филмувана верзија од „Пепелашка“. Краткиот филм е именуван „Cendrillion“, а направен е во 1899 година од страна на Жорж Мелие. Тој за првпат ги употребил техниките и триковите по кои подоцна ќе стане славен во овој филм.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура