X
 20.05.2020 Култура

Неверојатни фотографии на антички и модерни чуда во Египет од браќата Зангаки

Ц. и Г. Зангаки биле двајца грчки браќа кои биле активни фотографи во Египет од 1870-тите до 1890-тите. Не постојат дополнителни информации за нив, дури и нивните имиња се спорни.


Браќата создавале фотографии главно како сувенири за европските туристи, а на нивните фотографии можат да се видат античките египетски урнатини и раздвижените современи градови Каиро и Порт Саид, како и неколку „типови“ на египетски народи.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Mashable
Фотографии: Rijksmuseum via Europeana
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура