X
 20.06.2021 Живот

Оптимистите имаат подобар биолошки одговор на хормонот за стрес, па затоа побрзо оздравуваат

Сите сме слушнале приказни за моќта на позитивното размислување. На пример, луѓето што велат дека чашата е половина полна, а не половина празна, наводно, полесно го надминале исцрпувачкиот период на лекување на ракот, па дури и некои истражувања го поддржуваат ова тврдење. Луѓето што доживеале срцев удар биле далеку поуспешни во закрепнувањето ако биле оптимисти, покажа неодамнешното истражување на општата болница во Масачусетс, Бостон. Науката откри дека оптимистите имаат подобар биолошки одговор на хормонот на стрес, кортизол, отколку песимистите. Но, дали среќните мисли што се обидувате да ги имате навистина можат да ви помогнат да надминете некои негативни настани во животот, падовите, загубите?

Што е оптимизам?

Сите овие примери што покажуваат дека оптимизмот помага, за жал, не ја покажуваат целосната приказна. Општо, истражувањето потврдува дека оптимистите живеат подолго, имаат поголем успех во врските и имаат подобро здравје. Но, она што е важно е дека ваквиот начин на размислување ги прави всушност „попослушни“ затоа што веруваат повеќе, а потоа ги следат и ги спроведуваат советите и наредбите на лекарите, јадат добро, вежбаат, редовно земаат терапија.

- Зборот „оптимизам“ за многумина е само позитивно размислување, но дефиницијата за оптимизам е верување дека кога ќе се соочиме со негативното - очекуваме добар исход и веруваме дека нашето однесување е важно - вели Мишел Гилан, основач на Институтот за примена на позитивно размислување.

- Да речеме дека „предизвик“ е дијагностицирање на болест. Оптимистите ќе веруваат дека постојат мерки што можат да ги преземат за да ги подобрат шансите за закрепнување, а нивното однесување изгледа вака: одење на прегледи, здрава исхрана, придржување кон терапијата. Тоа може да доведе до подобар исход. Песимистот може да се однесува слично, но тој го има оној „фатален поглед кон светот“ и затоа нема доверба во она што му се зборува и му се сугерира, а потоа прескокнува некои од чекорите што оптимистот ревносно ги следи и кои можат да доведат до подобар резултат - вели Гилан.

Техника „желба, исход, препрека, план“

Во својата книга „Преиспитување на позитивното размислување: во новата наука за мотивацијата“, д-р Габриеле Отинген, професорка по психологија на Универзитетот во Њујорк и во Хамбург, објаснува дека за среќата не се доволни само среќните мисли и соништа.

- Ако само сонувате и го замислувате вашиот убав живот и очајно го сакате - тоа не ви помага да се случи. За да ги „искористите придобивките од среќните мисли“, мора да имате план и мора да дејствувате - вели д-р Габриеле.

Така, таа развила техника за визуализација која се состои од замислување на вашата цел, презентирање добри резултати поврзани со таа цел, визуализирање на сите предизвици со кои може да се соочите и размислување за тоа како да ги надминете сите пречки кон таа цел.

1
Фото: Freepik

- Да речеме - сакате да вежбате повеќе. Замислете ги вашите резултати како да се вистински. Фокусирајте се на тој исход и навистина замислете го. Потоа почнете да размислувате за пречката број еден што ве спречува да одите во сала за вежбање. Можеби немате време - затоа размислете како да го најдете. Потоа, предизвикајте се со изјава што започнува со зборовите „ако-тогаш“. Оваа стратегија - желба, исход, пречка, план навистина функционира - вели д-р Габриеле Отинген.

- Зошто функционира оваа техника? Затоа што ве враќа во реалноста. Размислувањето за можни неуспеси и однесувања што можат да ве спречат да ја постигнете целта обезбедува вистински увид во вашето секојдневие. Луѓето што ја прифатиле оваа техника и сакаат да се хранат поздраво, почнале да консумираат повеќе овошје и зеленчук без тешкотии, оние што сакале да станат и да вежбаат, го правеле тоа полесно, па дури и полесно издржувале кога ќе направеле жртва, и пациентите што закрепнувале од мозочни удари биле поактивни и губеле повеќе килограми.

Можете да научите да станете оптимист

Дали сте песимист по природа? Промената е можна, вели Мишел Гилан и предлага да започнете да ги прифаќате овие три навики на високо оптимистичните луѓе.

Бидете благодарни
- Во едно истражување од 2003 година истражувачите ги поделиле луѓето во три различни групи: во една луѓето запишувале за што биле благодарни, во друга запишувале што им пречело изминатата недела и во трета запишувале некои неутрални настани. Резултатите: за само неколку недели луѓето што забележале работи за кои биле благодарни биле пооптимистични од другите за постигнување цели што биле исти за секого.

Поставете си мали цели - Оптимистите ќе преземат мали чекори што ќе им покажат дека нивното однесување е важно, вели Гилан. На пример, трчањето километар не може да биде голема цел за некои луѓе, но тоа е нешто што лесно може да се постигне и што може да го видите како реален резултат на вашата мотивација, така што ќе продолжите да тренирате или да вежбате. Километар по километар и среќата е на дофат на раката.

Запишете го најпозитивното искуство што сте го имале во последните 24 часа
- вклучете сè на што се сеќавате, на пример, каде сте биле, како сте се чувствувале и што точно се случило.

- На тој начин вашиот мозок ќе го преживее тоа позитивно искуство хранејќи го со позитивни емоции, кои можат да ослободат допамин, кој е тесно поврзан со мотивацијата - вели Мишел Гилан.

Извор: Eklinika.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот