20.09.2023 Образование

Што можеме да научиме од финскиот образовен систем?

Во обид да откријат нешто повеќе за финскиот образовен систем и неговите техники, наставниците од училиштето „Св.Ангела“ од Малта, вклучително и раководителката Елизабет Гат, минатиот месец учествувале на еднонеделно патување во Тампере, Финска, за размена на вештини за настава и учење.

Ова било првпат наставниците од училиштето да ја посетат Финска и сите учесници потврдија дека се збогатиле, и на професионално и на лично ниво, како резултат на нивното искуство таму.

Во текот на неделата персоналот од Малта посетил пет училишта за да ги спроведе своите набљудувања. Учесниците присуствувале и на предавањата на Универзитетот за применети науки во Тампере на различни теми, како соработка во основното образование, лидерство и менаџмент во училиштата, образовна поддршка и оценување на наставната програма.

Финскиот систем на образование е без стрес бидејќи нема надворешна инспекција. Наместо тоа, системот им дава голема доверба на наставниците и директорите и им обезбедува автономија, со што го намалува стресот.

Наставните методи во Финска ставаат акцент на персонализираното учење, соработката и пријатното учество на учениците. Дополнително, нивните наставни методи им помагаат на учениците да негуваат вештини за критичко размислување, ентузијазам за образование и моќно чувство за заедница.

Еден од основните принципи во финското образование е дека сите луѓе мора да имаат еднаков пристап до висококвалитетно образование и обука.

Извор: Timesofmalta.com
Фото: Freepik