X
 22.01.2022 Култура

„Куќата на Советите“: Советската палата која сите сакаат да ја мразат

Германски град пред Втората светска војна и географски исклучен од остатокот од Русија, Калининград останува мистерија за многу Руси и нивните европски соседи.

Како една недовршена зграда стара 50 години помага да се објасни комплицираната историја на градот и да инспирира реставрација на други урнатини во близина?Извор: ВВС
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура