X
 22.05.2023 Култура

Почина Ферус Мустафов, кралот на ромската музика

Најпознатиот македонски кларинетист и саксофонист и крал на ромската музика, Ферус Мустафов, почина на 72-годишна возраст.

Ферус е роден на 20 декември 1950 година во Штип во ромско семејство на музичари. Тој имаше богата кариера со голем број настапи низ целиот свет и остави големо музичко наследство.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура