X
 23.02.2021 Наука

НАСА ги објави првите звуци снимени на Марс

Роверот „Персевиренс“ на НАСА минатата недела пристигна на Марс и веќе испрати фотографии од планетата.

Сега, роверот го испратил и првото аудио снимено на површината на Марс. Аудиото беше објавено заедно со ново видео од слетувањето на роверот на планетата.


NASA · Sounds from Mars

Аудиото било снимено со два микрофона што се наоѓаат на роверот, а беше објавено и на „Инстаграм“.
Вселенската агенција објави две верзии од снименото аудио, една во која се слуша роверот и една без звуците од роверот. Она што може да се слушне на снимките во само неколку секунди е тивок ветер на Марс.Извор: nasa.gov
Фото: Принтскрин/Instagram
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука