X
 23.03.2023 Култура

„Нетфликс“ објави листа со најпопуларни филмови и серии на сите времиња

Популарната стриминг-платформа објави листа со најгледани филмови и серии. „Нетфликс“ ги рангира најпопуларните хитови според бројот на часови поминати во гледање некој филм/серија.

Платформата до 2021 година го следеше бројот на профили кои почнале да гледаат одредена серија или филм, но оттогаш почна да ја брои гледаноста според бројот на часови на гледање. Користејќи го тој метод, тие сега објавија листа со најголемите хитови.

Најгледаните серии на англиски јазик


1. „Stranger Things“, 4 сезона - 1.352.090.000 часа гледање
2. „Wednesday“, 1 сезона - 1.237.150.000 часа гледање
3. „DAHMER“, 856.220.000 часа гледање
4. „Bridgerton“, 2 сезона – 656.260.000 часа гледање
5. „Bridgerton“, 1 сезона – 625.490.000 часа гледање
6. „Stranger Things“, 3 сезона – 582.100.000 часа гледање
7. „Lucifer“, 5 сезона – 569.480.000 часа гледање
8. „The Witcher“, 1 сезона – 541.010.000 часа гледање
9. „Inventing Anna“ – 511.920.000 часа гледање
10. „Ginny & Georgia“, 2 сезона – 504.780.000 часа гледање

Најгледаните серии што не се на англиски јазик


1. „Squid Game“, 1 сезона – 1.650.450.000 часа гледање
2. „Money Heist“, 5 сезона – 792.230.000 часа гледање
3. „Money Heist“, 4 сезона - 619.010.000 часа гледање
4. „All of Us Are Dead“, 1 сезона – 560.780.000 часа гледање
5. „Money Heist“, 3 сезона – 426.400.000 часа гледање
6. „Extraordinary Attorney Woo“, 1 сезона - 402.470.000 часа гледање
7. „The Glory“, 1 сезона - 380.380.000 часа гледање
8. „Café con aroma de mujer“, 1 сезона - 326.910.000 часа гледање
9. „Lupin“, 1 сезона - 316.830.000 часа гледање
10. „Elite“, 3 сезона - 275.300.000 часа гледање

Најгледаните филмови што не се на англиски јазик

1. „Troll“ - 155.560.000 часа гледање
2. „Blood Red Sky“ - 110.520.000 часа гледање
3. „The Platform“ - 108.090.000 часа гледање
4. „All Quiet in the Western Front“ - 101.360.000 часа гледање
5. „Black Crab“ - 94.130.000 часа гледање
6. „Through My Window“ - 92.440.000 часа гледање
7. „The Takedown“ - 78.630.000 часа гледање
8. „Below Zero“ - 78.300.000 часа гледање
9. „My Name is Vendetta“ - 68.730.000 часа гледање
10. „Loving Adults“ - 67.340.000 часа гледање

Најгледаните филмови на англиски јазик

1. „Red Notice“ - 364.020.000 часови гледање
2. „Don't Look Up“ - 359.790.000 часа гледање
3. „Bird Box“ - 282.020.000 часа гледање
4. „Glass Onion: A Knives Out Mystery“ - 279.740.000 часа гледање
5. „The Gray Man“ - 253.870.000 часа гледање
6. „Тhe Adam Project“ - 233.160.000 часа гледање
7. „Extraction“ - 231.340.000 часа гледање
8. „Purple Hearts“ - 228.690.000 часа гледање
9. „The Unforgivable“ - 214.700.000 часа гледање
10. „The Irishman“ - 215.570.000 часа гледање

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура