X
 23.04.2021 Технологија

Како била изградена највисоката зграда во светот?

Кулата Бурџ Халифа во Дубаи е висока 828 метри и е највисоката зграда во светот. Има 163 ката, а највисокиот кат се наоѓа на висина од 585 метри. Архитект на кулата е Адријан Смит.

Изгледот на кулата е фасцинантен, но целта била таа да биде безбедна при најсилни ветрови. Зградата била изградена за 5 години.

Алекс Гендлер објаснува како била изградена највисоката зграда во светот во видеото на „ТЕД-Ед“ во продолжение.


Извор: TED-Ed
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија