23.06.2015 Култура

За да ја решите оваа загатка мора да размислувате како двајца

Заедно со уште еден човек патувате и поминувате низ кралството на страшниот Луд Крал. Како казна, кралот ве затвора во посебни ќелии и ви дава загатка која мора да ја решите точно за да си ги спасите животите.

- Од вашите посебни ќелии секој од вас може да види половина од моето кралство низ кое се распространети 10 или 13 села. Секој ден во 5 часот попладне на секој од вас ќе дадам можност да ми го каже бројот на села во моето кралство. Доколку вашиот одговор е точен ќе бидете ослободени. Но доколку вашиот одговор е погрешен двајцата ќе бидете убиени. - кажал кралот.

На 5-тиот ден двајцата сте ослободени. Колку села има во кралството на кралот и колку села гледа секој од вас? Како знаете?

Корисни информации:

- Селата може да се нееднакво распространети низ кралството.

- Не можете да ги видите селата кои ги гледа другата личност и обратно.

- Секако, не комуницирате со другата личност иако двајцата знаете дека сте умни индивидуалци.

- Умен индивидуалец е оној кој разбира логика.

Одговорот ќе биде објавен наредната недела.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Култура