X
 23.09.2019 Живот

Погледнете како Кинезите ротираат мост од 36.000 тони

Познато е дека кинеските компании се лидери во брзата изградба на големи проекти и често се ангажирани во големи градежни потфати низ светот. Деновиве на социјалните мрежи кружи снимка од поставување ремек-дело на кинеското градежништво - мегамост во кинескиот град Вухан.

На снимката може да се види како дел од мостот ротира над 11 железнички линии за да може да се состави со преостанатите делови. За да се изврши ротацијата бил потребен еден час. Мостот е долг 25 и широк 44 метри.

Погледнете како изгледа тоа.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот