X
 23.09.2021 Култура

Британска репортажа од 1989 г. за летување во поранешна Југославија

На платформата „Јутјуб“ неодамна била објавена британска репортажа од 1989 година за летување во тогашната Југославија. Поточно, во репортажата се препорачува летување во Хрватска, а се известува за природните убавини, туристичките понуди, цените, плажите, но и високиот процент на инфлација во тоа време.

Наратор и презентер е британскиот новинар Џон Картер, кој го опишува секојдневниот живот и она што можело да се очекува од локалните кафулиња и ресторани. Во видеото се прикажува и свежо изградениот мост до островот Крк, кој во тоа време бил најголем на Јадранот.

- Порано ги посочив добрите услови на „размена“ во смисла на тоа што може да го добиете за одредени пари, но вредноста на одморот може да се мери и на друг начин. Ќе се мери по уживањето и задоволството што ги доживувате секој ден, а верувајте ми дека секој ден поминат овде ќе бидете многу задоволни - порачал Картер.


Извор: Klix
Фото: YouTube/Printscreen
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура