X
 23.10.2021 Технологија

Канадски град ќе се затоплува со енергија добиена при копање биткоини

Канадскиот град Северен Ванкувер ќе почне да ја користи енергијата што се ослободува при копање биткоини за да затопли 100 згради.

Компанијата во сопственост на градот „Лонгсдејл енерџи корпорејшн“ планира да го намали користењето на природен гас, а да користи електрична енергија произведена од обновливи извори. Затоа, градот и компанијата ќе воведат нов извор на затоплување на 100 згради - копање биткоини.


Фото: Pixabay

Во соработка со компанијата за копање криптовалути „Минт грин“, ќе се користи електричната енергија искористена за време на копањето биткоини за да се трансформира во топлинска енергија со која ќе се загреваат жителите.

Ќе биде искористена технологија на „Минт грин“ со која се зачувуваат над 96 отсто од електричната енергија што се користи за копање биткоини.

Користењето големо количество електрична енергија за копање биткоини е критикувано од многумина во светот, а тоа придонесува и за влошување на климатската криза.

Извори: Independent | Techcouver
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија