X
 24.09.2021 Култура

Сплав во облик на виолина заплови низ Венеција во чест на жртвите од ковид-19

Гудачки квартет го свиреше Вивалди на огромен сплав во облик на виолина во Венеција.

Сплавот е долг 12 метри, наречен е „Виолината на Ноа“, а бил дизајниран од венецискиот скулптор Ливуо де Марчи во чест на жртвите од ковид-19, пренесува Си-ен-ен. Големиот сплав бил пуштен во водите во градот на 18 септември.


Извор: CNN
Фото: YouTube/Printscreen
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура