X
 24.09.2023 Живот

Земји со најголема распространетост на шуми

Суринам и Француска Гвајана се земјите со најголем процент на површина покриена со шуми.

Според податоци од 2020 година, околу 97 отсто од териториите на овие две земји биле покриени со шуми. На листата следува Гвајана со шуми на 94 отсто од површината.

10 земји со најголем процент од површина покриена со шуми

1. Суринам
2. Француска Гвајана
3. Гвајана
4. Микронезија
5. Габон
6. Соломонски Острови
7. Палау
8. Екваторска Гвинеја
9. Американска Самоа
10. Папуа Нова Гвинеја

Извор: Statista
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот