X
 24.11.2021 Образование

Отворени 10 нови училишта во Тирана, погледнете како изгледаат

Основното училиште „Ќазим Турдиу“ е десеттата школа што ја отвораме овој семестар, напиша пред неколку дена на „Фејсбук“ градоначалникот на албанската престолнина Тирана, Ерион Велиај. Денеска тој објави снимки и фотографии од уште едно ново училиште во Тирана, „Љасгуш Порадеци“.

Воодушевени од изгледот на двете последни училишта, решивме да ви ги претставиме и вам, барем оние што градоначалникот ги презентирал на социјалните мрежи.

Погледнете како изгледаат некои од новите училишта во Тирана, Албанија, земја во која минатата година беа ветени 143 нови училишта и градинки, а за кои тамошната влада рече дека ќе бидат готови до крајот на 2021 година.

„Љасгуш Порадеци“
 

„Ќазим Турдиу“
„Агрон Хисенлиу“

 
„Мервете Пеза“
 

„Мурат Топтани“
 

„Ваче Зеља“ и „Кристо Фрашери“


Фотографии: Facebook (Erion Veliaj)

Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование