X
 26.01.2021 Здравје

Топ-20 најздрави градови во светот

Веб-страницата „Money.co.uk“ спроведе истражување за најздравиот град во светот.

Се разбира, земен е предвид факторот што ги условува животите на сите нас веќе подолго време, а тоа е пандемијата.

Од друга страна, беа разгледани и следниве параметри: нивото на дебелина на граѓаните, очекуваниот животен век, трошоците за живот, нивото на загадување, безбедноста, просечниот број на сончеви часови.

Шпанија е најздравата земја во светот

Шпанија е официјално најздравата земја во светот, рангирана на првото место на индексот. Во Шпанија луѓето се на медитеранска исхрана која се состои од здрави извори на омега-3, масти и протеини, што истражувањата ги поврзуваат со намален ризик од деменција, срцеви заболувања и рак - ставајќи ја земјата во првите пет чии жители имаат поголем животен век.

Медитеранскиот начин на живот ги следи овие клучни принципи: социјализација за време на оброците, урамнотежена исхрана и нагласување на пешачењето како начин на транспорт, што помага да се намалат смртните случаи предизвикани од загадување на воздухот. Откриено е дека социјализацијата за време на оброците го намалува ризикот од дебелина и исто така промовира здрава ментална благосостојба. Времето за поврзување со семејството и пријателите влијае како засилувач на расположението, произведува ендорфин и ја зголемува целокупната благосостојба на населението.

Луѓето во Шпанија живеат според изреката - работиме за да живееме, а не живееме за да работиме. Нивните трошоци за живот се умерени.

Јапонија е дом на најстарата жива личност во светот

Можеме сите да учиме од Јапонците - да јадеме помалку и да се движиме повеќе, бидејќи тие имаат еден од највисоките животни векови во светот. Покрај помалите порции и густата протеинска диета, жителите на Јапонија покажуваат поголема почит кон храната, одвојувајќи време за готвење и јадење, за разлика од западната култура на брза храна.

Јапонија е позната по брзиот јавен превоз, кој произведува ниски емисии на јаглерод, и со тоа е рангирана на 8. место по најниска смртност предизвикана од загадување на воздухот. Бидејќи претпочитаат пешачење, нивната секојдневна активност е доволна да ги одржи во форма и имаат една од најниските стапки на дебелина во светот.

Ова се 20 најздрави градови во светот:

1. Валенсија, Шпанија
2. Мадрид, Шпанија
3. Лисабон, Португалија
4. Виена, Австрија
5. Канбера, Австралија
6. Тел Авив, Израел
7. Токио, Јапонија
8. Хаг, Холандија
9. Љубљана, Словенија
10. Цирих, Швајцарија
11. Аделаида, Австралија
12. Хаифа, Израел
13. Порто, Португалија
14. Рејкјавик, Исланд
15. Темишвар, Романија
16. Клуж, Романија
17. Хелсинки, Финска
18. Бурса, Турција
19. Бризбејн, Австралија
20. Копенхаген, Данска

Извор: Money.co.uk
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје