26.02.2019 Образование

Децата-извидници чистат ѓубре, прават сендвичи за гладните, им помагаат на постари лица

Како може некој толку „ладно“ да фрла отпад во природа – зачудени и вознемирени коментираа децата од Првиот извиднички одред - Скопје на една од акциите што периодов ги организираа. Во акцијата на собирање отпад на Водно, од полициската станица до врв, тие заедно со нивните водачи собраа десетина големи вреќи со ѓубре во првите 300 метри одење.
Снежана Јанковиќ, началничка на Првиот скопски извиднички одред, ни сподели во какви извиднички акции биле вклучени од мал до голем извидник. Со помош на ваквите акции, децата развиваат емпатија, но и насока за правилен социјален, емотивен и духовен развој. 22 февруари е Светски ден на извидништвото и овој месец се одбележува во 170 држави од повеќе од 50 милиони извидници.

Прочитајте повеќе на ДЕЦА.МК