X
 26.04.2021 Култура

„Номадска земја“ со најмногу награди на 93. издание на „Оскарите“

Заврши и 93. издание на „Оскарите“, први емитувани и класифицирани како филм. Целата церемонија повеќе личеше на пријатна забава на познатите личности отколку на гламурозен настан.

„Номадска земја“ освои најмногу награди, три од вкупно шест номинации, вклучувајќи ја и наградата за најдобар филм. Клои Жао стана првата жена од жолта раса и втората жена воопшто што освои „Оскар“ во оваа категорија. Уште едно изненадување на вечерта беше тоа што наградата за најдобар актер ја освои Ентони Хопкинс за „Таткото“, а не Чедвик Бозман, за кој се очекуваше да ја добие наградата постхумно. Со тоа Ентони Хопкинс стана најстариот актер што некогаш добил „Оскар“, на 83 години.

Во продолжение се и другите победници.


Најдобар филм

„Таткото“
„Јуда и црниот месија“
„Менк“
„Минари“
„Номадска земја“
„Ветувачка жена“
„Звукот на металот“
„Судењето на седумтемина од Чикаго“

Најдобар режисер

Томас Винтерберг, „Уште една тура“
Дејвид Финчер, „Менк“
Ли Исак Чунг, „Минари“
Клои Жао, „Номадска земја“
Емерлад Фенел, „Ветувачка девојка“

Најдобар актер во главна улога

Риз Ахмед, „Звукот на металот“
Чедвик Бозман, „Ма Рејни - Мајка на блузот“
Ентони Хопкинс, „Таткото“
Гери Олдман, „Манк“
Стивен Јен, „Минари“

Најдобра актерка во главна улога

Вајола Дејвис, „Ма Рејни - Мајка на блузот“
Андра Деј, „САД против Били Холидеј“
Ванеса Кирби, „Фрагменти од жена“
Френсис Мекдорманд, „Номадска земја“
Кери Мулиган, „Ветувачка девојка“

Најдобар актер во споредна улога

Саша Барон Коен, „Судењето на седумтемина од Чикаго“
Даниел Калуја, „Јуда и црниот месија“
Лесли Одом Џуниор, „Една ноќ во Мајами“
Паул Раци, „Звукот на металот“
Лејкит Станфилд, „Јуда и црниот месија“

Најдобра актерка во споредна улога

Марија Бакалова, „Борат 2“
Глен Клоуз, „Хилбили Елеџи“
Оливија Колман, „Таткото“
Аманда Сејфрид, „Менк“
Џо-џон Јун, „Минари“

Најдобро адаптирано сценарио

„Борат 2“
„Таткото“
„Номадска земја“
„Една ноќ во Мајами“
„Белиот тигар

Најдобра кинематографија

„Јуда и црниот месија“
„Менк“
„Вести од светот“
„Номадска земја“
„Судењето на седумтемина од Чикаго“

Најдобар анимиран филм


„Напред“
„Преку Месечина“
„Филм за овцата Шаун: Фармагедон“
„Душа“
„Вулфокерс“

Најдобра песна

„Fight for You“

„Hear My Voice“
„Húsavík“
„Io Si (Seen)“
„Speak Now“

Најдобар странски филм

„Уште една тура“
„Подобри денови“
„Колектив“
„Човекот што ја продаде својата кожа“
„Каде одиш, Аида?“

Целосната листа со победници можете да ја видите ТУКА.

Извор: Vulture.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура