X
 26.07.2019 Живот

Семејства одат на бесплатни летувања со помош на акцијата на Маргарет Курт на „Фејсбук“

Се сеќавам кога и пишав на една мајка и ја прашав каде планираат да одат на одмор. Ми рече: „Каков одмор, нема шанси такво нешто“. Прашав дали може јас да им го испланирам. Знаев дека имаат пасоши бидејќи беа на лекување во странство. Не можеше да поверува дека сум сериозна додека не ги даде пасошите за резервација, раскажува хуманитарката Маргарета Куртиќ или Маргарет Курт, како што ја знаат пријателите на социјалните мрежи. Таа заедно со Петре, Јасна и Христина преку група на социјалната мрежа „Фејсбук“ трета година организира летувања за семејства што не можат да си ги дозволат. Успеваат да обезбедат и донации за вадење пасоши, патничко осигурување, оброци, забава...

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот