X
 26.12.2017 Забава

Како изгледал Дедо Мраз во Југославија?

Кога денес ќе прашате некој што детството го поминал во времето на Југославија дали има фотографии од себеси со Дедо Мраз, главно ќе каже дека во Југославија немаше Дедо Мраз.

Но фотографиите во продолжение ја демантираат оваа популарна теза. Секако, Божиќ не се славеше така како што се слави денес, но за Нова година одредени господа редовно се облекувале во нешто што би требало да изгледа како костумот на Дедо Мраз - понекогаш успешно, понекогаш неуспешно.

За навистина да доловите како изгледал Дедо Мраз во Југославија, во продолжение се дадени фотографии што редакцијата на веб-страницата „Телеграм.хр“ успеала да ги собере.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава