X
 27.08.2023 Забава

Проверете ги вашите детективски способности: Дали можете да го решите случајот?

Дали можете врз основа на неколку изјави на сведоци и осомничени да решите случај на убиство?

Во една куќа се случило убиство во недела навечер. Во куќата на убиениот бизнисмен се наоѓале тој и неговата сопруга, неговиот личен готвач, батлерот, куќната помошничка и градинарот. Кога пристигнал детективот, сите сведочеле што правеле во текот на ноќта.

- Сопругата рекла дека читала книга;
- Готвачот рекол дека приготвувал појадок;
- Батлерот рекол дека им давал инструкции на работниците во дневната соба;
- Куќната помошничка рекла дека ги миела садовите;
- Градинарот рекол дека ги средувал цвеќињата во градината.

Веднаш по разговорите, детективот го уапсил убиецот. Дали можете да погодите кој завршил в затвор?

zagatka
Фото: Twitter

Решение:

Убиецот е готвачот. Убиството се случило вечерта, а тој рекол дека во тој момент приготвувал појадок. Бил збунет, исплашен и врз основа на тоа инспекторот донел заклучок. Сите останати биле смирени, не давале знаци на стрес и нервоза.

Извор: ddl.rs
Фото: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава