X
 27.09.2018 Живот

Билјана Денчовска - eдинствената пожарникарка во Македонија: Уште од мала сакав да работам во униформа, воена или полициска, да бидам во служба на граѓаните

Велат дека никогаш не е доцна да си го оствариш детскиот и животниот сон, па уште и тој сон да е професија која е ценета, хумана и најмногу од сè специфична, особено за жена. Уште од мала сакала да работи во униформа, воена или полициска, сеедно, и да биде во служба на граѓаните. Не станaлa полицаец, ниту војник. Но затоа станала нешто на што се гордее, и таа и нејзините најблиски. Билјана Денчовска е единствената пожарникарка во Македонија.

Разговорот прочитајте го на Деца.мк, на ОВОЈ ЛИНК

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот