X
 28.06.2019 Живот

Во Хрватска најтопол ден во последните 58 години

Во Пазин, Хрватска, вчера се измерени 35,8 Целзиусови степени, што е најтопол јунски ден во последните 58 години, откако се вршат редовни метеоролошки мерења.

Температурниот рекорд е соборен и на локацијата Парг – Чабар во Горски Котар, каде што се измерени 32,5 степени, што е за 1,2 степен повеќе од стариот рекорд од 2003 година.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот