X
 28.11.2020 Живот

Кина го гради најголемиот фудбалски стадион во форма на лотос со капацитет за над 100.000 луѓе

Додека многу земји сè уште закрепнуваат од пандемијата и нејзините ефекти, Кина изненадувачки почна со своите нормални активности. И притоа земјата неодамна почна со работа на најголемиот светски фудбалски стадион во градот Гуангжу. Проектот, вреден 1,7 милијарда долари, го води кинеската фудбалска асоцијација „Гуанжу Евергранде“ и се очекува да биде готов до 2022 година.

stadion

kapacitet

Обликуван како цветот лотос, поради репутацијата на градот Гуангжу како „цветен град“, новиот стадион ќе може да прими речиси 100.000 луѓе одеднаш. Во него ќе има многу ВИП-места и ексклузивна ФИФА-област. Проектот е конципиран како дел од планот на земјата да ја зајакне фудбалската инфраструктура и да изгради луксузна платформа за Купот на Азија во 2023 година.

- Стадионот ќе стане нов белег од светска класа, споредлив со Операта во Сиднеј и Бурџ Калифа во Дубаи и важен симбол на кинескиот фудбал во светот.

stadion

stadion

Изградбата на новиот стадион неодамна почна со официјална церемонија и објавување анимирано видео за тоа како ќе изгледа по завршувањето.


Извор: Luxurylaunches.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот