X
 28.11.2021 Забава

Нова оптичка илузија од „Тик-ток“ го збуни интернетот

Отелија Кармен, корисничка на „Тик-ток“, неодамна објави видео кое ги збуни корисниците на интернетот низ целиот свет. Во видеото таа покажува капа која има три различни бои во зависност од осветлувањето на просторијата во која се наоѓа.

Кармен ја снима капата додека ја движи низ домот, а притоа може да се посведочи како капата ги добива трите различни бои. Може ли да погодите која е вистинската боја на капата?

@oteliacarmen

Reply to @nb_1776 Room by room, no filters, mirror reflections for extra credit 😅 ##colortheory ##metamerism ##interiordesign ##STEMtok

♬ One Right Now - Post Malone & The Weeknd


Во второ видео Кармен ја покажува капата на дневна светлина, па може да се види дека таа е всушност кафеава.

@oteliacarmen

Reply to @b.b.bumblebee_ The magical land of MARC’s! Check out what it looks like in store ##colortheory ##metamerism ##magicbeanie ##shopwithme ##STEMtok

♬ original sound - Art + Design


Извор: Klix
Фото: Tik-tok (Printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава