X
 23.12.2021 Технологија

„Гугл“ повеќе не е најпопуларен домен на интернет

Со години „Гугл“ е најпосетувана веб-страница на интернет, но не и оваа година. Според податоци од компанијата за ИТ-безбедност „Клаудфлер“, „Тик-ток“ бил најпосетуван интернет-домен во 2021 година.

Социјалната мрежа била отворена повеќепати отколку „Гугл“ со сите алатки, како оние за навигација, превод, вести и фотографии.


Фото: Pixabay

„Тик-ток“ е социјална мрежа на која корисниците објавуваат кратки видеа. Таа е во сопственост на кинеската компанија „Бајт денс“. На почетокот социјалната мрежа беше популарна кај помладите генерации, но сега има корисници од сите возрасти.

Извор: Interesting Engineering
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија