X
 28.11.2023 Живот

Француски мудри мисли: Бракот е лотарија во која мажите ја вложуваат својата слобода, а жените среќата

Од морето поучни и корисни поговорки издвојуваме неколку француски кои и денес можат да послужат како совет или потсетување во одредени ситуации.

- Љубовта е единствената болест од која не сакаме да се излекуваме.

- Ден без вино, ден без сонце.

- Цената брзо се заборава, но квалитетот е тој што останува.

- Љубовта прави времето да помине, времето прави љубовта да помине.

- Жената сака кога сака, мажот кога може.

- Младоста живее од надежта, а староста од спомените.

- Сè ќе помине, освен доброто што сте го направиле.

- Жената е како загатка: престануваме да ѝ се допаѓаме откако ќе ја решиме.

- За оние што знаат да чекаат, сè доаѓа со време.

- Малите потоци прават големи реки.

- Почекајте ја ноќта за да кажете дека денот бил убав.

- Празните буриња најмногу се слушаат.

- Во вистинската љубов душата го сака телото.

- Тројца можат да чуваат тајна, ако двајца од нив се мртви.

- Пријателството е љубов без крилја.

- Мисли што сакаш, зборувај што мораш.

- Минатото е најдобриот пророк на иднината.

- Ах, кога би знаела младоста, а кога би можела староста.

- Бракот е лотарија во која мажите ја вложуваат својата слобода, а жените среќата.

- Никој не е толку дарежлив колку оние што немаат што да дадат.

Извор: Edukacija.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот