X
 07.05.2020 Живот

Писателот Уелбек за пандемијата: Никогаш, со толку спокојна бесрамност не сме го изговориле фактот дека секој живот нема иста вредност

Францускиот писател Мишел Уелбек не очекува некој „нов свет“ по пандемијата на коронавирусот, туку „нешто полош“ свет отколку што претходно бил.

- Ни малку не верувам во изјави од типот: „Ништо нема да биде како претходно“. Напротив, сè ќе остане исто - пишува Уелбек во писмото за француските медиуми.

- По изолацијата нема да се разбудиме во некој нов свет, сè ќе биде исто, малку полошо - оценува овој француски писател.

Според него, пандемијата на коронавирусот ќе забрза одредени мутации што се во тек, а особено во намалувањето на контактот меѓу луѓето.

- Епидемијата на коронавирусот ѝ дава величествена смисла на оваа тешка тенденција: како некоја застареност да ги погодува односите меѓу луѓето - вели Уелбек.

Исто така, Уелбек смета дека би било еднакво погрешно да се каже дека луѓето повторно ја откриле смртта и додава дека смртта никогаш не била толку дискретна колку во последните неколку недели.

- Жртвите се сведени на бројки во дневната статистика на смртни случаи, а анксиозноста се шири меѓу населението додека вкупното зголемување има нешто необично апстрактно - наведува Уелбек.

Писателот додава дека оваа недела важна информација е возраста на болните.

- До кога треба да се реанимира и лекува? 70, 75, 80 години? Во секој случај, никогаш, со толку спокојна бесрамност не сме го изговориле фактот дека секој живот нема иста вредност - смета Уелбек, најпреведуваниот жив француски писател.

Извор: Nedeljnik.rs
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот