29.04.2022 Образование

УКИМ падна 20 места на листата на Центарот за рангирање на светските универзитети

Центарот за рангирање на светските универзитети (CWUR), кој е консултантска организација лоцирана во Обединетите Арапски Емирати, објавува ранг-листа на универзитетите во светот од 2012 година.

Во рангирањето, организацијата зема предвид повеќе фактори, како квалитетот на образованието и вработените и истражувачкиот придонес на универзитетите, според нејзината веб-страница.

Организацијата неодамна ја објави ранг-листата од 2.000 најдобри универзитети во светот за 2022 и 2023 година. Единствен универзитет од нашата земја на листата е Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ), кој се наоѓа на 1.964. место. Во споредба со претходната ранг-листа објавена минатата година, УКИМ паднал за 20 места, со оглед на тоа што тогаш бил на 1.944. место.

Во годинашното рангирање Универзитетот „Харвард“ од САД се наоѓа на врвот, а по него следуваат Технолошкиот универзитет во Масачусетс и „Стенфорд“, кои исто така се наоѓаат во САД. Во продолжение е листата со 10. најдобри универзитети според рангирањето.

1. „Харвард“, САД
2. Технолошки институт во Масачусетс, САД