X
 29.08.2019 Култура

Зорица Нушева доби награда за улогата на Петрунија на фестивал во Русија


Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска доби уште награда на меѓународен фестивал, овој пат во Оренбург, Русија.

Како што соопшти продукцијата „Сестри и брат Митевски“, на тамошниот Меѓународен филмски фестивал „Исток и Запад – класика и авангарда“, кој се одржа по 12. пат од 23 до 28 август, доделена е наградата „Златен сарматски лав“ за главна женска улога на Зорица Нушева, која во филмот ја игра насловната улога (Петрунија)

- Ова е второ директно признание за извонредната глума на нашата актерка и веќе единаесетта награда за филмот на меѓународната сцена - информира продукцијата.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура