X
 29.12.2019 Живот

Лапонија: Дури и кога не верувате во Дедо Мраз, ќе се уверите во зимската магија

Рованиеми е град во Лапонија во кој се наоѓа селото на Дедо Мраз. Во ова место, меѓу другото, постои и пошта во која пристигнуваат писма од целиот свет, а и вие можете да испратите разгледница со печат од Дедо Мраз.

Дедо Мраз најмногу ги привлекува децата, но овој град ќе ги увери дека постои зимска магија дури и оние што не веруваат во него.

Рованиеми е главен град на Лапонија, регион во Северна Финска, кој годишно го посетуваат околу половина милион луѓе. Најважна индустрија е туризмот, и тоа со причина.


Градот бил срушен во Втората светска војна, а неговата обнова почнала пред посетата на Еленор Рузвелт. Еден од првите обновени објекти денес е поштата на Дедо Мраз, која се наоѓа во неговото село, каде што можат да се најдат продавници за сувенири, ресторани, кафулиња, ледени скулптури, хотели, кујни, а за целосно доживување можете да преспиете и во игло или да се возите со санки што ги влечат хаски или ирваси.


Кога ќе се појави аурора бореалис и кога ќе почне да ја игра својата полноќна игра на небото, ќе заборавите на студот.

Бидејќи Рованиеми се наоѓа во Арктичкиот круг, постои означено место низ кое „поминува“ замислена линија и токму тука посетителите сакаат да се фотографираат. Фотографијата може да биде целосна и со сертификатот што можете да го купите, а на кој ќе пишува дека сте го преминале Арктичкиот круг.

View this post on Instagram

From @aurorahut: 🔥GIVEAWAY🔥Win a AuroraHut Holiday in Lapland! Have you dreamt of a holiday in Lapland? Did you know that you can see the Northern Lights, live among reindeer and sleep in a luxury cabin on the lake? Take part in a dream holiday competition. . 💫 Click the arrow below the picture to share the post in your own story 💫 Follow Aurora Hut on Instagram @aurorahut 💫 Comment the post with your favorite emoji 💫 Like Aurora Hut's post AuroraHut Holiday is an all inclusive holiday in Finland, and it includes accommodation and flights for two persons. The competition will end on October 31. We will contact the winner by private message on Instagram. Good luck! ❤ . ✨ Voita AuroraHut unelmaloma Lapissa! Oletko unelmoinut lomasta lapissa? Tiesitkö että pystyt ihastelemaan revontulia lämpimästä sängystä, asua porojen keskellä ja nukkua järven jäällä luksusoloissa? Osallistu kilpailuun jossa voit voittaa unelmaloman. . 💫 Jaa postaus Tarinassasi klikkaamalla kuvan alla olevaa paperilennokkia 💫 Ota Ajrora Hut seurantaan Instagramissa 👉 @aurorahut 💫 Kommentoi Aurora Hutin postausta suosikkiemojillasi 💫 Tykkää Aurora Hutin postauksesta AuroraHut all-inclusive-unelmaloma sisältää matkat ja viikon majoituksen. Kilpailu on käynnissä 31.10. asti. Olemme yhteydessä voittajaan Instagramin yksityisviestillä. Onnea arvontaan! ❤ 📷@jarcce

A post shared by Visit Rovaniemi (@visitrovaniemi) on


Постои разлика од која страна на кругот стоите, бидејќи тоа значи дали сонцето ќе излезе за време на зимската краткодневица, а во Рованиеми тогаш е ноќ 24 часа. Исто така, во текот на летната долгодневица сонцето воопшто не заоѓа. Оваа појава се нарекува полноќно сонце, а посетителите го користат за да одат на планинарење бидејќи тогаш е ден 24 часа.

Доколку сакате да ги запознаете природата, културата и историјата на Северот, тогаш треба да го посетите научниот центар и музеј Арктикум, кој се наоѓа во еден од најубавите паркови на Рованиеми.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот