X
 30.01.2017 Наука

Како се менува видот на бебето во првата година од животот?

Кога детето ќе се роди, неговите родители не можат да го тргнат погледот од него, и се обидуваат да го „запечатат“ секој детаљ во нивната меморија. Меѓутоа, видот на детето не е толку добар колку нивниот.

Ромеш Ангунавела, во соработка со Клиниката „Compare“, одлучи да покаже како изгледа светот низ очите на детето во текот на првата година од неговиот живот, со создавање на оваа гиф анимација.

Во текот на првите денови од нивниот живот, бебињата гледаат само заматена црно-бела слика. Секој месец нивниот вид се' повеќе и повеќе се подобрува, а после три месеци детето започнува да ги препознава лицата на нивните родители. За нив, светот станува сѐ поживописен и појасен. Нивниот вид е целосно формиран до нивната втора година - периодот кога децата започнуваат да го истражуваат светот околу нив.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука