30.04.2023 Забава

Дали можете да ги решите овие загатки од руските учебници?

Советските учебници и списанија за тинејџери во минатото честопати објавувале загатки и вежби за мозокот за кои не е потребно познавање на училиштен предмет, туку внимание на деталите и логичко размислување. Во продолжение обидете се да ги решите загатките.

1. Вежба со кибритчиња

Фото: Aрхива

Ваквите вежби во тоа време биле многу популарни. Треба да поместите едно кибритче за да ја поправите равенката.

Одговор:

Оваа задача може да се реши на различни начини.

- Од 8, поместете го долното лево кибритче до средината на нулата, па ќе стане: 9+3-4=8
- Од бројот 4, префрлете едно хоризонтално кибритче во вертикала и преместете го во долниот лев агол на 4: 8+3-11=0

5. Инцидент на улицата

Фото: Aрхива

1. Дали момчињата одат на училиште или си одат од училиште?
2. На каде се движи брзата помош: кај пациентот или оди во болница?
3. Дали поштарот е на пат да ја достави поштата или веќе си ја заврши работата?
4. Дали лицето што гледа надвор од автомобилот го напушта домот или пристигнува дома?
5. Дали неодамна врнеше дожд?
6. Дали надвор е ветровито?
7. Кое годишно време е?

Одговори:

1. Децата одат во различни насоки, што значи дека завршиле часовите на училиште.
2. Брзата помош вози кон болницата. Можете да видите дека пациентот е внатре.
3. Поштарот се враќа дома затоа што радосно е пречекан.
4. Долго време не врнело, инаку чистачот немаше да го пушти цревото.
5. Надвор е ветровито: дрвото е наведнато, а човекот ја држи капата да не му ја дувне ветрот.
6. Веројатно е есен (септември). Може да се забележи по штандот за лубеници и учениците во шорцови што се враќаат од училиште.

6. Преминување

Фото: Архива

1. Дали е доцна есен или рана пролет?
2. Дали птиците летаат на север или на југ?
3. За кое време од денот станува збор?
4. Дали реката е пловна?
5. Во која насока тече реката (север, југ, запад, исток)?
6. Дали реката е длабока во близина на брегот каде што стои чамецот?
7. Дали има мост во близина?
8. Дали има пруга во близина?

Одговори:

1. Има сеење на нивата. Есенската сеидба се случува кога лисјата се на дрвјата, но на сликата дрвјата немаат лисја. Тоа значи дека е рана пролет.
2. Птиците летаат од југ кон север напролет.
3. Рано утро е, луѓето брзаат на работа, сенките паѓаат на северозапад.
4. Реката има уреди слични на пловни знаци, што значи дека реката е пловна.
5. Од гледањето на сенките на предметите и начинот на кој водата тече околу пловните знаци можеме да заклучиме дека реката тече од север кон југ.
6. Момчето на брегот лови риба, а мамката е далеку од јадицата, што значи дека реката е длабока.
7. Ако преминот е добро воспоставен, тогаш нема мост.
8. Железничар стои на преминот, што значи дека пругата не е далеку.

7. Параброд

Фото: Архива

1. Дали парабродот оди нагоре или надолу по реката?
2. Кое годишно време е?
3. Дали реката е длабока?
4. Колку е далеку пристаништето?
5. Дали се наоѓа од десниот или левиот брег на реката?
6. Кој дел од денот е?

Одговори:

1. Дрвените триаголници поставени на пловните знаци секогаш се насочени наспроти струите на водата. Парабродот плови по реката.
2. Сликата покажува јато птици. Тие летаат во форма на агол, едниот пократок од другиот. Птиците мигрираат во јата во пролет и есен. Може да се забележи по дрвјата на работ на шумата свртена кон југ. Тие секогаш растат подебели на страната насочена кон југ. Значи, на сликата е есен.
3. Реката на ова место е плитка. Морнарот на бродот ја мери длабочината.
4. Парабродот се закотвува на пристаништето: група патници се подготвени да го напуштат парабродот.
5. Патниците се подготвуваат да излезат на страната каде што гледате. Значи, најблиското пристаниште е од десната страна на реката.
6. На пловните знаци има ламби. Тие се ставаат навечер и се вадат наутро. Гледаме дека овчарите ги водат овците до селото, што значи дека сликата го прикажува крајот на денот.

Извор: Rbth.com
Подготвил: Тамара Гроздановски