30.07.2023 Живот

За Филип, кој работи за „Спотифај“, првенецот на ФФОСЗ Нена Гонтарева, удомувањето кучиња... Што пишувавме неделава

Нена Гонтарева е првенец на генерацијата на Факултетот за физичко образование: „Одбојка играм од седум години, а кога ќе одберете да го студирате она што го сакате, ништо не е тешко“

Спортот е љубовта на нејзиниот живот откако знае за себе. Од седум години се занимава со одбојка, но исто така и со многу други форми на физичка активност. Има учествувано на повеќе одбојкарски натпревари. Најголем успех ѝ е освоеното првото место во средно на Гимназијадата, а потоа и на Универзитетските спортски игри. Никогаш во животот немала цел да стане врвен спортист, туку со спорт се занимава за да го подобри здравјето, физичката подготвеност, да стекне нови пријатели и корисно да го помине слободното време.

Токму љубовта кон спортувањето придонесе Нена Гонтарева од Скопје да се запише на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје и да го заврши со просек од 9,71, станувајќи првенец на генерацијата и еден од најдобрите дипломирани студенти на УКИМ.

Рекордна бројка од 365 удомени кучиња лани - главна цел на „Лајка“ е да се намали бројот на бездомни кучиња

Од почетокот на 2023 до јуни имаме удомено 186 кучиња. Мораме да им се заблагодариме и на активистите и на здруженијата кои несебично помагаат и на дел од овие кучиња им имаат најдено дом, па се надеваме дека оваа година ќе ја надминеме рекордната бројка на удомување од 2022 година, споделуваат од „Лајка“

Филип Стојановски - од прв дипломец со 10,00 на ФИНКИ до сениор научник за податоци во „Спотифај“: Никогаш не престануваш да учиш

Филип Стојановски е роден во Крива Паланка, а дипломира на ФИНКИ во 2015 година и беше прв дипломец со просек 10,00 на овој факултет. По дипломирањето добива стипендија за магистерски студии во Мадрид, потоа продолжува со учење и работа во Стокхолм, а сега работи во „Спотифај“ во Њујорк.

Живот