X
 31.03.2021 Култура

Како од бајките на браќата Грим: Зачекорете во град кој целосно ја зачувал архитектурата од 13 век

Постојат градови што имаат свои симболи и архитектонски чуда што мора да ги видите. Но, има и такви кои се атракција со самото нивно постоење. Еден од нив е францускиот средновековен град Динан.

Динан се наоѓа во северозападниот дел на Франција, во познатата провинција и полуостровот Бретања. За разлика од повеќето други градови што биле формирани во долините на реката Ранс, Динан никнал на ридот и токму поради тоа нуди волшебен поглед.

Шармантниот средновековен град ја зачувал својата архитектура уште од 13 век, а поради неговите одбранбени sидови, шетајќи низ улиците, имате впечаток дека сте патувале со временска машина.

1

За својата живописност, може да му се заблагодари на пристаништето каде што се наоѓаат старите камени куќи - во многу од нив денес има ресторани, кафулиња и продавници. Пристаништето нуди прекрасен поглед на камениот вијадукт кој се надвиснува над градот и реката.

Постои и рид на кој можете да се искачите поминувајќи низ тесните улици со калдрма, со разнобојни куќи направени од дрво и камен.

2

3

Додека одите, ќе поминете покрај студија, продавници за сувенири, книжарници, работилници за стакло - сè поради што Динан ја заслужува титулата „град на уметноста и историјата“. Витрините на излозите честопати се големи и датираат од средниот век, кога се купувале од улица низ излогот, без да се влегува во продавницата.

Град - атракција

Некои го опишуваат како град што е атракција сам по себе затоа што во него нема ништо што би било исклучително или што го симболизира градот.

Други, пак, го опишуваат како град од бајките на браќата Грим.

4

5

За оние што се буквално жедни за фино француско вино, постои „Ри де ла Кордони“. Локалните жители ја нарекуваат „жедна улица“ бидејќи токму тука се наоѓаат повеќето стари кафулиња и барови.

6

Локалниот туристички одбор посочува дека многумина одвојуваат еден ден да го обиколат Динан или како дел од еднодневно патување од друг француски град - но откако ќе пристигнат, одлучуваат да останат подолго.

Извор: Nationalgeographics.rs
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура