X
 02.11.2017 Култура

Врвна страница за љубопитните филмофили

Постојат толку многу филмови, особено култни остварувања, каде што симболиката игра многу важна улога. Филмовите изобилуваат со детали, режисерски интервенции и метафорички сцени кои често и не можеме да ги забележиме.

Токму поради тоа е создадена одличната страница на „Јутјуб“ - Now You See It, која ви открива еден цел свет на детали и симболи што ќе ви ги прошират видиците и ќе ви помогнат да ги гледате филмовите на поинаков начин.

Дали некогаш сте се запрашале каква симболика се крие во сцените кога главните ликови пијат млеко?Каква е разликата меѓу британскиот и американскиот хумор?Како да заврши филмот...Кадрите со кои се отвора филмот ни кажуваат многу работи...Убавината на сцените кога ликовите заедно вечераат...Импровизација во филмот (не би поверувале)...

Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура