X
 01.10.2023 Култура

Најдобрите филмови на режисерот Тим Бартон

Тим Бартон е американски режисер, продуцент и сценарист. Најпознат е по своите впечатливи готски елементи во филмовите и сериите, а често комбинира жанрови како хорор и црна комедија или фантастика.

Двапати бил номиниран за „Оскар“, а добил и „Еми“ и „Златен глобус“. Тој е познат и по работата со актери  како Џони Деп и Хелена Бонам Картер, со која бил и во врска. Доколку сте обожавател на овој режисер, во продолжение е дадено потсетување на некои од најдобрите негови филмови кои се совршени за гледање периодов.

„Темни сенки“ (Dark shadows) - 2012


„Битлџус“ (Beetlejuice) - 1988


„Мртвата невеста“ (Corpse bride) - 2005


„Сонлива долина“ (Sleepy hollow) - 1999


„Свини Тод: Демонскиот бербер од улицата Флит“ (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street) - 2007


„Бетмен се враќа“ (Batman returns) - 1992


„Едвард со рацете-ножици“ (Edward Scissorhands) - 1990


„Голема риба“ (Big fish) - 2003


„Бетмен“ (Batman) - 1989


„Ед Вуд“ (Ed Wood) - 1994


Извор: Geek
Насловна фотографија: Facebook
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура