X
 02.11.2020 Политика

Како се одвива изборот на претседател во САД? Еве што треба да знаете

На 3 ноември САД ќе изберат нов или стар претседател, во зависност од тоа дали на изборите ќе победи актуелниот претседател Доналд Трамп или неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател Џо Бајден.

Но, изборите во САД се поинакви отколку во другите земји, а изборите оваа година може да бидат и различни од претходните. Еве што треба да знаете.

Да почнеме со основните работи. На американската политичка сцена апсолутно доминираат две партии - на демократите, кои ја претставуваат либерално-прогресивната струја во американската политика и чиј кандидат е Бајден, и на републиканците, чиј кандидат е Трамп, кои ја претставуваат конзервативната струја. Последен демократски претседател беше Барак Обама (2009-2017), чиј потпретседател беше Бајден, а последниот републикански кандидат пред Трамп беше Џорџ В. Буш (2001-2009).

Но, Трамп и Бајден не се единствените официјални кандидати, така што оние Американци што се уморни од републиканците и демократите ќе можат да гласаат за Џо Џоргенсен, кандидатка на Либертаријанската партија, Хауви Хокинс, кандидат на Зелената партија и за уште седум кандидати, во зависност од државата во која гласаат, вклучувајќи го и раперот Канје Вест.

Има повеќе кандидати, но само двајца имаат шанса

Но, демократските и републиканските кандидати се единствените што реално имаат шанса да победат. Освен првиот претседател, Џорџ Вашингтон, Соединетите Држави никогаш не избрале независен или кандидат од трета партија, а таквиот кандидат го освоил второто место само двапати во 231-годишната историја на државата: во 1860 и во 1912 година.

Последниот кандидат од трета партија што освоил повеќе од 10 отсто од гласовите бил Рос Перо во 1996 година, а последниот кандидат од трета страна што освоил единствен електорски глас беше Џорџ Валас, кандидат на Американската независна партија, кој учествувал на изборите во 1968 година со платформа чија цел била да се спротивстави на укинувањето на црната сегрегација од белците, на која добил 46 електорски гласа во јужните држави.Но, тука доаѓаме до следното важно прашање - што се електорски гласови?

За разлика од изборите во многу други земји, за претседателот во Соединетите Држави не се одлучува со апсолутно мнозинство на гласовите, туку со мнозинство од соодветните електорски гласови. Накратко, тоа се гласовите што еден кандидат ги добива врз основа на победата, односно мнозинството гласови во секоја од 50. сојузни држави и во областа Колумбија, која го опфаќа главниот град Вашингтон. Федералните држави немаат еднаков број на електорски гласови, но тој број е приближно пропорционален на големината на секоја држава, односно бројот на жители. Според тоа, електорските гласови се избирачи кои се делегирани да одлучат за изборите, гласајќи според резултатот во државата што ја претставуваат.

Така, најнаселената сојузна држава Калифорнија има дури 55 електорски гласа, Тексас 38, Флорида и Њујорк по 29 и Илиноис и Пенсилванија по 20. Осумте најмалку населени држави имаат по 3 електорски гласа: Алјаска, Делавер, Колумбија, Монтана, Северна Дакота, Јужна Дакота, Вермонт и Вајоминг. На средина, на пример, се наоѓаат Аризона, Индијана, Масачусетс и Тенеси со по 11 електорски гласа.

Вкупно има 538 електорски гласа, а кандидатот мора да добие 270 или повеќе за да биде прогласен за победник. Овој систем го осмислиле основачите на САД во согласност со принципот на федерализам, така што помалку населените федерални држави ќе бидат правично претставени во изборниот исход.

Но, неговите критичари тврдат дека овој систем е нефер затоа што отвора можност кандидатот кој ќе добие релативно мнозинство гласови на национално ниво на крајот да изгуби затоа што конфигурацијата е таква што добива помалку електорски гласови. Ова е токму она што се случи во 2000 година кога демократот Ал Гор беше тесно поразен од Џорџ Буш (со оспорен резултат на Флорида, каде што пребројувањето на крајот беше запрено од Уставниот суд) и во 2016 година кога републиканецот Доналд Трамп ја победи демократката Хилари Клинтон.

Клинтон го освои мнозинството гласови, но загуби поради електорските гласови

За потсетување, Хилари Клинтон доби 65 милиони и 853 илјади гласови, речиси 3 милиони повеќе од Трамп, но тоа беше мала утеха за неа затоа што Трамп однесе 304, а таа само 227 електорски гласа. Податоците за гласовите покажува дека само околу 60.000 гласа за Трамп во три клучни држави - Пенсилванија, Висконсин и Мичиген - практично ги решија изборите.Критики околу електорските гласови предизвикува и правилото според кое победникот ги зема сите електорски гласови во одредена федерална држава (освен во Небраска и Мејн) наместо, на пример, да се распределат пропорционално на односот на гласовите. Овој проблем, заедно со поларизацијата на американската политика, доведе повеќето држави да бидат со сигурност „сини“ (боја на демократите во американската политика) или „црвени“, а изборите всушност се одлучуваат во петнаесетина држави каде што победникот е непредвидлив и кои затоа најчесто се нарекуваат „swing states“.

Според методот на пресметка на статистичарот Нејт Силвер, основач на веб-страницата за изборна анализа „Fivethirtyeight“, 16 критични вакви држави, оние со најмала разлика во гласовите и најголема варијација од избори до избори се: Ајова, Охајо, Мејн, Невада, Минесота, Њу Хемпшир, Мичиген, Пенсилванија, Висконсин, Флорида, Аризона, Северна Каролина, Џорџија, Колорадо, Вирџинија и Тексас. Веб-страницата во својата предизборна анализа годинава заклучи дека има значителни промени во изборната мапа со Ајова, Охајо, Meјн и Мичиген се поместија десно, а Аризона, Џорџија, Тексас, Колорадо и Вирџинија - лево.

Друг аспект на американското електорско тело што е особено невообичаен и потенцијално ризичен - секоја електорски глас претставува еден електор, а тие електори во суштина немаат законска обврска да гласаат за оној кандидат за кој гласачите делегирале. Иако повеќе електорски гласачи гласаат правилно, одвреме-навреме се случува неколку од нив да гласаат за друг кандидат, претежно независен или непостоен, што е феномен познат како „неверен електор“. Така, во 2016 година имаше 10 неверни електори, од кои тројца гласале за Клон Пауел, двајца за Берни Сандерс и еден за Рон Пол.

Поради ова, на убедливата и континуирана предност на Бајден во однос на Трамп треба да се гледа внимателно. Од друга страна, оваа предност е значително поголема од онаа што Клинтон ја имаше на анкетите пред изборите во 2016 година.

1
Фото: Real Clear Politics

Бајден има сериозна предност во анкетите, поголема од таа на Клинтон во 2016 година

Според сегашниот просек на анкетата на веб-страницата за предвидување на кампањата, Бајден води за 7,8% отсто, со 53,3 отсто од анкетираните наспроти 45,5 отсто на Трамп. За споредба, на 30 октомври 2016 година Клинтон во просек водела за 5,2 отсто. До денот на изборите, на 8 ноември, таа предност дополнително се стопила на помалку од 4 отсто.

Од друга страна, оваа разлика се однесува на вкупниот број гласови, што, пак, не мора да се рефлектира во распределбата на електорските гласови. Сепак, веб-страницата предвидува дека Бајден ќе добие дури 347 електорски гласа, а Трамп само 191, и дека Бајден има дури 90 отсто шанси за победа, земајќи ги предвид предизборните анкети во таканаречените „swing“ држави и комплицираните модели на електорскиот резултат.

Што се однесува до правото на глас, ситуацијата тука е малку поинаква отколку во другите земји. Во принцип, сите граѓани што наполниле 18 години можат да гласаат, но во практика, според Би-би-си, во многу сојузни држави гласачите не можат да гласаат ако не покажат документ за идентификација со фотографија, како и ако имаат криминално досие. Бидејќи Американците немаат национална лична карта, таквиот документ е најчесто возачка дозвола, но оние што ја немаат често не можат да гласаат. И додека републиканците, кои воведоа такви ограничувања во државите што ги контролираат, тврдат дека контролата е неопходна за да се спречи изборна измама, демократите велат дека на тој начин се потиснува гласањето, особено кај сиромашните и малцинските гласачи - кои почесто гласаат за демократите.

Оваа година може да има најголем одѕив на изборите во над 100 години

Во секој случај, иако 246 милиони Американци имаа право на глас во 2016 година, гласаа помалку од 140 милиони. Тој број, сепак, ќе биде далеку поголем оваа година. Повеќе од 80 милиони Американци веќе го искористија предвременото гласање, според веб-страницата „Ју-ес елекшнс проџект“, што е повеќе од половина од сите гласачи во 2016 година. И додека некои чекаа со часови во долги колони, што е вообичаено за САД, други гласале по пошта.

Според процените на „Ју-Ес елекшнс проџект“, оваа година би можеле да гласаат рекордни 150 милиони Американци, односно 65 отсто од гласачкото тело, што е најголем одѕив од 1908 година.

Оваа година контроверзноста се должи на фактот дека поради пандемијата, многу повеќе Американци ќе гласаат по пошта, што значи дека резултатот може да не се знае во текот на изборната вечер бидејќи ќе треба да се чекаат дописни гласови - особено ако разликата помеѓу Трамп и Бајден е доволно мала за тие гласови да бидат одлучувачки.

„Њујорк тајмс“ минатиот месец предупреди на сценарио за кое демократите, предводени од Бајден, најмногу се плашат: она во кое за време на изборната ноќ раните резултати ќе одат во корист на Трамп, бидејќи претежно демократските гласачи гласаат по пошта и ќе бидат потребни неколку дена за да се избројат тие гласови.

Во тој случај Трамп истата вечер може да прогласи победа, тврдејќи дека гласовите по пошта се лажни и дека станува збор за изборна измама режирана од демократите. Иако нема докази за масовно местење на гласовите по пошта, а Трамп повеќе пати низ годините на претходни избори гласаше по пошта од Флорида, каде што престојува, тој и неговите сојузници и официјални лица и понатаму тврдат дека тоа може да се случи, притоа повикувајќи се на неколку неодамнешни инциденти со неважечки или одбиени гласачки ливчиња. Тие, исто така, тврдат дека може да дојде до политички напор да се саботира гласањето преку пошта.

Истовремено, Трамп инсистира на тоа дека резултатите од изборите мора да се знаат во текот на изборната ноќ, а не во наредните денови, месеци или години, што е крајно опасно тврдење со оглед на сегашниот контекст. Сигурно нема да се чекаат месеци или години за да бидат преброени гласовите по пошта, а еднакво е сигурно дека конечниот резултат нема да биде достапен во текот на изборната вечер.Сценариото во кое резултатите од раната изборна ноќ одат во прилог на Трамп, но неговата предност се топи кога ќе се избројат гласовите по пошта, аналитичарите го нарекоа „црвена фатаморгана“. Сето ова отвора можност овие избори да бидат најопасни и најхаотични досега.

Во секој случај, победникот на изборите нема да ја преземе власта веднаш. Според Уставот на САД, инаугурацијата на новоизбраниот претседател ќе се одржи на 20 јануари следната година, по преодниот рок закажан за можна промена на администрацијата, кој трае од 72 на 78 дена.

Покрај изборот за претседател на 3 ноември, Американците ќе гласаат за конгресмени (членови на Претставничкиот дом или Долниот дом на Конгресот) и за една третина од сенаторите (членови на Сенатот или Горниот дом на Конгресот, кои служат шест години).

Извор: Index.hr | BBC | Fivethirtyeight.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Политика