X
 03.12.2019 Технологија

Руски апликации задолжителни на телефоните и компјутерите во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон според кој паметните телефони, компјутерите и паметните телевизори мора да имаат претходно инсталирани руски апликации.

Законот стапува во сила на 1 јануари, а донесен е со цел да се поттикне развојот на руските ИТ-фирми.

Руската влада ќе направи список со апликации што ќе мора да бидат инсталирани на уредите.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија